MEHČANJE Z IONSKO IZMENJAVO
PRINCIP DELOVANJA
V mehčalni napravi – ionskem izmenjevalcu je ionska masa, ki ima na funkcionalnih skupinah vezane ione natrija. Pri prehodu vode skozi mehčalno napravo se ioni kalcija in magnezija iz vode zamenjajo z ioni natrija iz funkcionalnih skupin. Natrijevi ioni tvorijo s karbonatnimi ioni v vodi natrijev karbonat, ki ima odlično topnost v vodi. Natrijev karbonat se ne izloča v ceveh in ne zmanjšuje penjenja vode pri uporabi mil in drugih pralnih sredstev. Mehčanje z ionsko mehčalno napravo je edini ekonomsko sprejemljivi način mehčanja vode, ki dejansko odstrani vodni kamen iz vode.
REGENERACIJA
Ko je ionska masa mehčalne naprave nasičena s kalcijevimi in magnezijevimi ioni se učinek mehčanja zmanjša. Za povrnitev mehčalnih sposobnosti je potrebno ionsko maso mehčalne naprave regenerirati. Pri postopku regeneracije se opravi spiranje ionske mase s koncentrirano raztopino soli (NaCl). Pri tem se kalcijevimi in magnezijevimi ioni iz funkcionalnih skupin ionske mase zamenjajo z natrijem in tako je ionska masa mehčalne naprave – ionskega izmenjevalca zopet pripravljena za učinkovito mehčanje vode. Pri regeneraciji se v fazi izpiranja ionske mase vodi slana voda v odtok, trdoto izhodne vode se nastavi z mešanjem mehke in vodovodne vode.
VELIKOST MEHČALNE NAPRAVE
Velikost mehčalne naprave je odvisna od volumna ionskega izmenjevalca. Večji kot je izmenjevalec, več vode lahko naprava mehča, preden se samodejno regenerira. Najmanjše naprave imajo volumen nekaj litrov in so primerne za posamezne stroje, največje mehčalne naprave pa imajo skupni volumen tudi več 1000 litrov.
Za izračun velikosti mehčalne naprave potrebujemo:
- vhodno trdoto vode
- želeno izhodno trdoto vode
- mesečno porabo vode
- velikost priklopa in maksimalni trenutni pretok (večji sistemi)